تبلیغات
گروه تواشیح میعاد اهواز - مطالب مرداد 1392
[ ]
 
 
“ربنا “با صدای استاد سید کریم موسوی
نظرات
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان
در این مطلب قطعه ی زیبا ودلنشین موزیکال ” ربنا ” با صدای استاد سید کریم موسوی که دوزبانه (عربی و فارسی) برای دانلود شما عزیزان گذاشته میشود.

 

برای دریـافت فایل کـلیـک کنید.


چهارشنبه 16 مرداد 1392ساعت : 06:30 ب.ظ| نویسنده : پشتیبان سایت
 
اجرای صحیح تواشیح با تقابل متعادل آهنگ و قصیده محقق می‌شود
نظرات

گروه اجتماعی ایکنا : مدیرگروه تواشیح میعاد اهواز اظهار کرد: تقابل متعادل مابین آهنگ و قصیده باعث خواهد شد تواشیح خوب و صحیح برگزار شود، اما اهمیت قصیده از نظر روان بودن كلمات و كامل بودن قصیده بیشتر از آهنگ آن تواشیح خواهد بود.

باقر سواری، مدیرگروه تواشیح میعاد اهواز در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) شعبه خوزستان، در خصوص فعالیت‌های گروه‌های تواشیح اظهار كرد: اگر به تواشیح از نظر تعبدی بنگریم مناجات اشعار تواشیح بسیار زیبا و دارای اجر و ثواب هستند. هر عملی كه در مدح پیامبر اكرم اسلام(ص) و اهل ‌بیت(ع) ایشان صورت گیرد بر حسب روایات دارای اجر و ثواب اخروی خواهد بود و تواشیح كه متشكل از مدح و مناجات‌خوانی است یك حركت و عمل دینی و اعتقادی خواهد بود و می‌توان عنوان كرد در همه اعصار ائمه اطهار اقدام به انجام این كار ولی صورت‌های دیگری داشتند.

سواری در خصوص تغییر شكل ظاهر تواشیح به اشكال امروزی اظهار كرد: اولین افرادی كه توانستند موشوحات را با شكل و الحان امروزی ارائه كنند مصریان بودند و پس از آن هم تاریخ هم گواه بر این است كه سبك قرائت امروزی قرآن كریم برگرفته از الحان و اشعار ابتهال و تواشیح توسط آنها ابداع گردید. یعنی ابتدا مدح و الحان اشعار را به شكل امروزی تشكیل دادند و سپس اقدام به تدوین قرائت قرآن به این شكل جدید كردند.

مسئول گروه تواشیح میعاد اهواز اظهار كرد: هر عملی كه در هر زبانی به صورت مدح اهل ‌بیت(ع) درآید ارزش خاص خود را خواهد داشت و چه بهتر كه این اشعار و الحان به صورت اسلامی صورت بگیرند.

وی در خصوص استفاده از آیات قرآن در تواشیح گفت: می‌توان آیات قرآن را در قالب شعر تواشیح قرار بدهیم مانند تواشیح «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِی خَلَقَ» ولی اگر بخواهیم آیات قرآن را به صورت تواشیح اجرا كنیم دیگر نام آن تواشیح نخواهد بود بلكه آن را به صورت همخوانی قرآن كریم می‌شناسند.

سواری در ادامه عنوان كرد: اشعار بكار رفته در تواشیح باید به زبان ساده و روان نگارش شوند كه برای مردم عادی نیز قابل فهم باشد اما تنها مسئله‌ای كه ممكن است در آینده مشكل‌ساز شود سخت‌گیری‌های بی‌مورد برخی داوران مسابقات تواشیح است كه در این مورد می‌توان به داوری مسابقات سال گذشته تواشیح خوزستان توسط داوری از كشور عراق اشاره كرد كه داوری وی ضربات بسیاری به تواشیح استان خوزستان وارد كرد.

وی افزود: تقابل متعادل مابین آهنگ و قصیده باعث خواهد شد تواشیحی كه اجرا می‌شود خوب و صحیح برگزار شود اما اهمیت قصیده از نظر روان بودن كلمات و كامل بودن قصیده بیشتر از آهنگ آن تواشیح خواهد بود. در این دوره از مسابقات شاهد آن بودیم كه دقیقاً عكس این قاعده اجرا شد، اشعاری بسیار قوی را به دلیل كمی ضعف بودند در لحن مورد ظلم قرار دادند.

این فعال قرآنی در زمینه ایجاد وحدت و تشكیل گروه واحد تواشیح استانی عنوان كرد: گروه‌های تواشیح استان متأسفانه این وحدت و همبستگی را ندارند و مسئله‌ای كه پیش از این باعث تأسف است اینكه هیچ گونه ارگانی حاضر به حمایت از گروه‌های تواشیح نیست؛ در این راستا باید جمعی به عنوان تواشیح استان خوزستان تشكیل شود و هر چند ماه یكبار جلسه‌ای زیر نظر یكی از اساتید استان برگزار شوند و گروه‌ها در آن حضور یابند و اشكالات خود را در آن جلسه مطرح كنند كه این مسئله هم از نظر همبستگی گروه‌ها و هم از نظر تبادل نظرات برای گروه‌های تواشیح استان بسیار مفید و مثمرثمر خواهد بود.

سواری در خصوص برگزاری چندین مسابقه در طول سال عنوان كرد: آرمانی صحبت نكنیم و باید واقع‌نگر باشیم. با توجه به وضعیت موجود تواشیح كشور، بهترین راه‌حل این است كه ابتدا اشتباهات داوری به حداقل برسد، متأسفانه به دلیل همین اشتباهات سهوی یا عمدی داوری، بسیاری از گروه‌های تواشیح استان تا سر حد فروپاشی رفتند که امیدواریم این مسئله هر چه زودتر توسط مسئولان مربوطه و پیشكسوتان مورد بررسی و معالجه قرار گیرد.

وی در خصوص ابتهال نیز اظهار کرد: نسبت به استان در این اواخر بسیار ضعیف عمل می‌كنیم و با وجود مبتهلان برجسته كشوری در استان خوزستان، از این افراد استفاده مناسبی نشده است، خوزستان ظرفیت ابتهال را دارد اما به صورت كاملاً حرفه‌ای نه به آن توجه می‌شود و نه به آن عمل می‌كنند.

سواری درباره برگزاری كلاس‌های آموزشی برای تواشیح و ابتهال اظهار كرد: معمولاً كلاس آموزشی برای افرادی برگزار می‌شود كه مسئله‌ای را بلد نباشد اما ما صاحب صوت هستیم و مشكلی در آهنگ‌سازی نداریم و تمام مبتهلینی كه در استان در حال فعالیت هستند كار خود را بسیار خوب متوجه می‌شوند.

وی افزود: آن چیزی كه نیاز قطعی ما است ساماندهی گروه‌ها است و باید از گروه‌‌ها حمایت كنیم؛ منظور از حمایت، حمایت مالی نیست باید ارگان‌های مسئولان گروه‌ها را زیر چتر خود قرار بدهند و در مسابقات از آنها تقدیر شود.

سواری در پایان اعلام كرد: امیدواریم هر چه زودتر مشكلات مسابقات برطرف شود كه گروه‌ها این‌گونه مورد بی‌مهری سهوی یا عمدی قرار نگیرد.


مرتبط با: اخبــار ,
شنبه 12 مرداد 1392ساعت : 12:30 ب.ظ| نویسنده : پشتیبان سایت
 
تلاوت زیبای سید طاها در بیت رهبری
نظرات
ادامه مطلب
برچسب‌ها: سید طاها حسینی ,
لینک های مرتبط: فرهنگ تلاوت ,
دوشنبه 7 مرداد 1392ساعت : 12:16 ب.ظ| نویسنده : پشتیبان سایت
 
قرائت زیبای استاد جواد فروغی
نظرات
شنبه 5 مرداد 1392ساعت : 12:45 ب.ظ| نویسنده : پشتیبان سایت
 
هر كس نهج‌البلاغه را نمى‌خواند از قرآن خبرى ندارد
نظرات
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در ایام ماه مبارك رمضان، به صورت روزانه توصیه‌های كاربردی رهبر انقلاب درباره نماز ، نهج‌البلاغه و قرآن كه در بیاناتشان به آن پرداخته‌اند را به ترتیب در سه دهه ایام ماه مبارك رمضان منتشر می‌نماید .


عزیزان با نهج‌البلاغه انس پیدا كنید. نهج‌البلاغه، خیلى بیدار كننده و هوشیار كننده و خیلى قابل تدبر است. در جلساتتان، با نهج البلاغه و كلمات امیرالمؤمنین صلوات‌الله‌وسلامه‌علیه انس پیدا كنید. اگر خداى متعال توفیق داد و یك قدم جلو رفتید، آن وقت با صحیفه‌ى سجادیه - كه على‌الظاهر فقط كتاب دعاست؛ اما آن هم مثل نهج‌البلاغه، كتاب درس و كتاب حكمت و كتاب عبرت و كتاب راهنماى زندگى سعادتمندانه‌ى انسان است - انس بگیرید.  ۱۳۷۸/۰۹/۰۱

ما از اهل‌بیت علیهم‌السلام چیزهاى زیادى داریم؛ چیزهایى است كه اگر امروز عرضه بشود، دنیا را واقعاً در مقابل خودش به اعجاب وامى‌دارد؛ مثل نهج‌البلاغه؛ روى نهج‌البلاغه كار بشود، نكات مهمش برداشته بشود، تفكیك بشود، مطالبش تفسیر و حلاجى بشود، در روایات فحص بشود. این‌قدر ما معارف عالیه داریم كه امروز بشر محتاج آن‌هاست. این‌ها از زبان اهل‌بیت، به‌عنوان بیان اهل‌بیت و به‌عنوان اسلامى است كه اهل‌بیت معرفى مى‌كنند. ۱۳۷۰/۰۷/۰۴

این نهج‌البلاغه را باید خواند و فراگرفت. در دوران اخیر، بسیارى از متفكران و اندیشمندان غیرمسلمان ـ نه فقط مسلمان‌ها ـ با نهج‌البلاغه آشنا شدند؛ كلمات امیرالمؤمنین را خواندند و دیدند؛ حكمت‌هاى مجسم در این بیانات را شنیدند و فراگرفتند و از عظمت این كلام و صاحب كلام بهت‌زده شدند. ما به نهج‌البلاغه بیش از این بایستى توجه كنیم؛ بیش از این باید فرا بگیریم؛ بیش از این باید از دریاى مواج حكمت امیرالمؤمنین بهره ببریم؛ همه‌ى ابعاد كار را روشن میكند، همه‌ى درس‌ها را به ما می‌دهد. علماى بزرگ اهل سنت درباره‌ى این كلمات تعبیراتى دارند كه انسان شگفت‌زده می‌شود. ۱۳۸۹/۰۴/۰۵

این نهج‌البلاغه قاموس؛ یعنى فرهنگ مفاهیم اسلامى است به یك معنا. خیلى عزیز است نهج‌البلاغه و چقدر دور است از دسترس ما! مردم ما نهج‌البلاغه را فقط اسمش را شنیده‌اید. اصلا نمى‌دانند نهج‌البلاغه كتاب عمل است. نهج‌البلاغه واقعا كتاب عمل است، كتاب معرفى اسلام است. از قول من به دشمنان اسلام هم بگوئید، به آنهایى كه اسلام را هى مى‌كوبند، هى نیش مى‌زنند، هى زهر مى‌ریزند؛ اینهایى كه هى خوششان مى‌آید به هر مناسبت یك حمله‌اى به اسلام بكنند آقایانى كه توى قشرهاى جدید روشنفكرى هستید، از قول بنده به اینها بگوئید كه اینها اگر مى‌خواهند اسلام را رد كنند، قبلا یك دور نهج‌البلاغه را بخوانند. هر كسى نهج‌البلاغه را نمى‌خواند از قرآن خبرى ندارد، خیلی بى‌جا مى‌كند اسلام را رد مى‌كند. بى‌جا مى‌كند كه نه، دلش مى‌خواهد بكند بكند، اما جاهلانه عمل مى‌كند. جاهلانه است. هیچ عاقلى، هیچ عالمى، این عمل را قبول ندارد. ۱۳۸۸/۰۶/۰۱

ایمان مخلصانه، جهاد فداكارانه، ذوب شدن در امر و نهى الهى، اطاعت و عبودیت مطلق در مقابل خداوند، بى‌اعتنایى به زخارف دنیوى و جهات مادى، رحم و انصاف و عدالت نسبت به عموم مردم، نگاه عطوفت‌آمیز به مظلومان، به ضعیفان، به مستضعفان، ایستادگى و قاطعیت در مقابل دشمنان دین، رفتن به دنبال وظیفه در همه‌ى شرائط و با هرگونه سختى و دشوارى؛ اینها كلمات حكمت‌آمیزى است كه بشر دیروز و امروز و فردا به این كلمات نیازمند است. نهج‌البلاغه‌ى امیرالمؤمنین (علیه‌الصّلاةوالسّلام) درسِ همیشه‌ى بشریت است. این شخصیت ظاهرى امیرالمؤمنین (علیه‌الصّلاةوالسّلام) است كه چشم كوته‌بین ما مى‌تواند آن را ببیند و حس كند و زیبایى‌هاى آن را ادراك كند. ابعاد معنوى و قدسى و ملكوتى، مخصوص قدیسین و مخصوص صدیقین است، كه آنها مى‌بینند؛ و چشم‌هاى ما توانایى ندارد كه مانند اولیاءاللَّه و بندگان مقرب الهى آنها را درك كنند. ۱۳۸۵/۰۵/۱۷
 

مرتبط با: اخبــار ,
سه شنبه 1 مرداد 1392ساعت : 12:22 ب.ظ| نویسنده : پشتیبان سایت
درباره ما
گروه تواشیح و قاریان قرآن میعاد اهواز

هدف از راه اندازی این سایت ارائه فعالیتهای قرآنی خود و آموزش و نشر کارهای جامعه قرآنی اسلام است .
لطفا ما را با نظرات ارزشمندتان یاری فرمائید .
تأسیس : سال 1376 اهواز


سرپرست گروه : باقر سواری

شماره تماس جهت هماهنگی
برای اجرای برنامه :

09163164160
09374403200
مدیر وب سایت : منصور علوی مرام
منوی ویژه

سفرنامه پاکستان

موضوعات
صفحات
نظر سنجی
کدام یک از قسمتهای سایت برای شما استفاده بیشتری دارد؟؟؟؟

لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آرشیو مطالب
نویسندگان
برچسب ها
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تبلیغات و دوستان