تبلیغات
گروه تواشیح میعاد اهواز - مطالب شهریور 1391
[ ]
 
 
اصول صداسازی : رابطه تنفس و صدا سازی
نظرات


رابطه تنفس و صدا سازی
بخش اول
خواندن و صوت به عنوان اولین پیام الهی به پیامبر اکرم نشانه ای است گویا و محکم بر اهمیت صدا و خواندن.تولید صدا و خواندن خود را به طور عمده مدیون سیستمی به نام تنفس می داند.اگرچه حیات انسان در درجه اول به سیستم تنفس دانسته است.پیچیده ای به نام صداسازی نیز مرهون این نعمت الهی است.یکی از اعجاب های اسلام کتاب الهی قرآن است که دارای زیبایی خارق العاده ای در وزن و رعایت اصول و روزی است که تاکنون بشر امروزی حتی به یُمن استفاده تکنولوژی نتوانسته به آن پی ببرد.و این زیبایی و اعجاب زمانی که با صوت زیبا همراه می شود صدچندان می گردد.بنابراین قرائت قرآن یکی از نعمتهایی است که خداوند به هر کسی نداده و انسانی که ذاتاً دارای این نعمت خدادادی است.از هیچ اقدامی در راه تعالی و پیشرفت در آن نیابد فرو گذار باشد.
بخش 1
فشارهای تنفسی
فشار داخل حبابچه ای
عضلات تنفسی با فشردن و متسع کردن متناوب ریه ها موجب تهویه ریوی می شوند و این عمل بنوبه خود موجب بالا رفتن و پایین آمدن فشار در حبابچه ها می شوند.در جریان دم،فشار داخل حبابچه ای نسبت به فشار جو مختصری منفی می شود و این مقدار بطور طبیعی کمتر از یک میلی متر جیوه است.این کاهش فشار موجب جریان هوا از طریق مجاری تنفس می شود.از طرف دیگر در هنگام بازدم فشار داخل حبابچه ای تا تقریباً یک 1+ میلی متر جیوه بالا می رود و موجب جریان هوا از طریق مجاری تنفسی به محیط خارج می گردد.بخش 2
حجم های ریوی
چهار حجم ریوی مختلف وجود دارد که مجموع آنها برابر با حداکثر حجمی است که ریه ها می توانند متسع شوند.
1- حجم جاری : حجم هوای دمی یا بازدمی در هر نفس عادی بوده و مقدار آن حدود 500 میلی لیتر در یک مرد جوان طبیعی است.
2- حجم ذخیره دمی : مقدار هوای اضافی است که می توان علاوه بر حجم جاری طبیعی با یک دم عمیق وارد ریه ها کرد و مقدار آن معمولا برابر با حدود 3000 میلی لیتر در یک مرد جوان است.
3- حجم ذخیره بازدمی : مقدار هوایی است که می توان بعد از پایان یک دم عمیق از ریه ها خارج کرد و مقدار آن بطور متوسط حدود 1100 میلی لیتر در یک مرد جوان است.
4-حجم باقیمانده : حجم هوایی است که کماکان بعد از یک بازدم حداکثر عمیق در ریه ها باقی می ماند.این حجم بطور متوسط حدود 1200 میلی لیتر در یک مرد جوان است.منبع:وبسایت قاریان

دوشنبه 27 شهریور 1391ساعت : 11:12 ق.ظ| نویسنده : پشتیبان سایت
 
سفرنامه پاکستان
نظرات

بسم الله الرحمن الرحیم

گروه تواشیح میعاد اهواز در ماه مبارک رمضان سال 1390 از طرف شورای عالی قرآن و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مدت 15 روز به کشور پاکستان اعزام شد . مشروح کامل این ماموریت قرآنی که در قالب سفرنامه پاکستان به شیوه ای زیبا و نوین تالیف ، طراحی وچاپ شده است ، برای مطالعه و اظهار نظر شما کاربران محترم وبلاگ قرار داده شده است . لازم به ذکر است این سفرنامه ماه مبارک رمضان سال جاری در نمایشگاه بین المللی قرآن تهران،در غرفه شورای عالی قرآن در معرض دید بازدید کنندگان محترم قرار گرفت.


 دانلود فایل pdf شرح کامل سفرنامه


مرتبط با: درباره گروه ,
یکشنبه 19 شهریور 1391ساعت : 06:08 ب.ظ| نویسنده : منصور علوی مرام
 
استمرار آموزش‌های قرآنی؛ عامل ارتقا بخش سطح متسابقان
نظرات
استمرار آموزش‌های قرآنی؛ عامل ارتقا بخش سطح متسابقان


گروه فعالیت‌‌های قرآنی: داور وقف و ابتدا مسابقات شفاهی مرحله مقدماتی نیروی  زمینی سپ  اه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب بر آموزش‌های مستمر و مداوم در طول سال برای آمادگی متسابقان تأكید كرد.

باقر سواری، داور وقف و ابتدا مسابقات شفاهی مرحله مقدماتی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان، با بیان اینكه استقبال از این مسابقات درحد خوبی بوده است، اظهار كرد: با توجه به این استقبال خوب اما همه ظرفیت سپاه این تعداد نبوده و قطعا می توانستند حضوری چشمگیرتر در این دوره از مسابقات داشته باشند.

وی با اشاره به اینكه سطح كیفی مسابقات پایین بوده است، ادامه داد: در برخی از رشته‌ها مانند حفظ قرآن كریم هیچ شركت‌كننده‌ای نبوده است كه این امر شایسته سپاه نیست. در رابطه با دیگر رشته‌ها از جمله قرائت و اذان نیز تعداد بسیار محدودی از متسابقان عملكرد مناسبی داشتند.

سواری همچنین سطح كیفی متسابقان در بخش كادر وظیفه را ضعیف برشمرد.

داور وقف و ابتدا مسابقات شفاهی مرحله مقدماتی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب ضمن قدردانی از مسئولان برگزاری مسابقات عنوان كرد: حضور مستمر سردار دانش‌پژوه، فرمانده قرارگاه كربلا از ابتدا تا انتهای مسابقات باعث دلگرمی داوران و متسابقان بوده است. همچنین تدارك مطلوب برگزاری مسابقات نشان‌دهنده توجه ویژه مجریان است.

وی به منظور ارتقا سطح كیفی مسابقات قرآنی سپاه پیشنهاد كرد: مسئولان باید كار اصولی انجام دهند و برای رفع این ضعف‌ها در طول سال به امور قرآنی بپردازند و تنها به برگزاری سالانه مسابقات بسنده نكنند.

سواری همچنین خاطرنشان كرد: برپایی باید كارگاه‌های آموزشی قرآن كریم و سازماندهی قاریان از نكات مهم و قابل توجه است چراكه با برگزاری سالانه مسابقات در روزهای محدود و مشخص هیچ‌گاه یك قاری تربیت نمی‌شود.


شنبه 11 شهریور 1391ساعت : 11:15 ب.ظ| نویسنده : پشتیبان سایت
 
استاد مهدی دغاغله به عنوان برترین خادم و فعال قرآنی خوزستان از سوی رئیس جمهور و وزیر ارشاد تجلیل شد
نظرات
از استاد مهدی دغاغله به عنوان برترین خادم و فعال قرآنی خوزستان

 از سوی رئیس جمهور و وزیر ارشاد تجلیل شداستاد مهدی دغاغله ، قاری و داور بین‌المللی قرآن كریم در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان، با اعلام خبر تجلیل از خادمان و فعالان قرآنی كشور، گفت: افراد انگشت‌شماری از میان خادمان و فعالان قرآنی از سراسر كشور جهت تجلیل توسط رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كشور انتخاب شدند كه از استان خوزستان بنده انتخاب شدم.

وی با اشاره به ملاك‌های در نظر گرفته شده برای انتخاب برترین خادمان قرآنی تصریح كرد: این امر حضور در صحنه‌های قرآنی و اموری همچون داوری قرآن، تألیف و پژوهش و مأموریت‌های خارج از كشور را شامل می‌‌شود.

این داور بین‌المللی قرآن كریم با اشاره به سوابق فعالیت‌ها و پژوهش‌های قرآنی خود، اظهار كرد: حضور در ده‌ها نشست تخصصی قرآنی تهران با موضوع رسم‌الخط و چاپ قرآن مخصوص جمهوری اسلامی ایران، راهكارهای برطرف‌سازی معضلات قرآنی، تفاوت ایران و مصر در تلاوت قرآن، پیشرفت تلاوت قرآن، خاستگاه اصطلاحات تجویدی، خشوع در تلاوت، راهكار حفظ قرآن كریم از جمله این فعالیت‌هاست.

دغاغله با اشاره به آثار مكتوب خود گفت: درخصوص موضوعات نامبرده، تألیفات و مقالاتی به درخواست برگزاركنندگان این نشست‌ها انجام داده‌ و ارسال كرده‌ام كه برخی از آن‌ها چاپ و بسیاری از این مقالات چاپ نشده است.

وی خاطرنشان کرد: آنچه تألیف شده است، نتیجه سفر مأموریتی به مصر و در رابطه با مقارنه ایران و مصر در امور قرآنی است كه نتیجه آن در كتابی تحت عنوان «سفر به مصر؛ پایتخت تلاوت» به چاپ رسید. همچنین كتاب «البیان‌ فی‌ مرسوم‌ الخط‌ القرآن‌»، «اهمیت حفظ قرآن و شیوه آن» از دیگر آثار چاپ شده است.

ادامه مطلب
مرتبط با: اخبــار ,
یکشنبه 5 شهریور 1391ساعت : 10:15 ب.ظ| نویسنده : پشتیبان سایت
درباره ما
گروه تواشیح و قاریان قرآن میعاد اهواز

هدف از راه اندازی این سایت ارائه فعالیتهای قرآنی خود و آموزش و نشر کارهای جامعه قرآنی اسلام است .
لطفا ما را با نظرات ارزشمندتان یاری فرمائید .
تأسیس : سال 1376 اهواز


سرپرست گروه : باقر سواری

شماره تماس جهت هماهنگی
برای اجرای برنامه :

09163164160
09374403200
مدیر وب سایت : منصور علوی مرام
منوی ویژه

سفرنامه پاکستان

موضوعات
صفحات
نظر سنجی
کدام یک از قسمتهای سایت برای شما استفاده بیشتری دارد؟؟؟؟

لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آرشیو مطالب
نویسندگان
برچسب ها
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تبلیغات و دوستان