تبلیغات
گروه تواشیح میعاد اهواز - مدیریت بهینه اوقاف خوزستان،حلقه گمشده برگزاری مطلوب مسابقات قرآن
[ ]
 
 
مدیریت بهینه اوقاف خوزستان،حلقه گمشده برگزاری مطلوب مسابقات قرآن
نظرات

گروه فعالیت‌های قرآنی: اهمیت برگزاری مطلوب مسابقات قرآن اوقاف در همه سطوح امری مبرهن است اما به گفته داوران مرحله استانی سی و ‌پنجمین دوره مسابقات اوقاف خوزستان، مدیریت بهینه مسابقات، حلقه گمشده این دوره از مسابقات بود.

  به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان ، مرحله استانی سی‌وپنجمین دوره مسابقات حفظ، قرائت ،‌ ترتیل قرآن كریم اوقاف خوزستان روزهای 16 و 17 آذرماه آذرماه در اهواز برگزار شد.

از جنبه‌های مطلوب برگزاری مسابقات استانی قرآن خوزستان حضور داوران صاحب‌نام و كشوری بود.

به باور بسیاری از كارشناسان كثرت متسابقان همیشه از نكات مطلوب برای مسئولان برگزاری یك مسابقه محسوب می‌شود اما به شرط آنكه این جمعیت را به خوبی بتوان مدیریت كرد .

 

مدیریت بهینه اوقاف خوزستان؛ حلقه گمشده برگزاری مطلوب مسابقات قرآن

گروه فعالیت‌های قرآنی: اهمیت برگزاری مطلوب مسابقات قرآن اوقاف در همه سطوح امری مبرهن است اما به گفته داوران مرحله استانی سی و ‌پنجمین دوره مسابقات اوقاف خوزستان، مدیریت بهینه مسابقات، حلقه گمشده این دوره از مسابقات بود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان، مرحله استانی سی‌وپنجمین دوره مسابقات حفظ، قرائت،‌ ترتیل قرآن كریم اوقاف خوزستان روزهای 16 و 17 آذرماه آذرماه در اهواز برگزار شد.

از جنبه‌های مطلوب برگزاری مسابقات استانی قرآن خوزستان حضور داوران صاحب‌نام و كشوری بود.

به باور بسیاری از كارشناسان كثرت متسابقان همیشه از نكات مطلوب برای مسئولان برگزاری یك مسابقه محسوب می‌شود اما به شرط آنكه این جمعیت را به خوبی بتوان مدیریت كرد.

محمدرضا پورزرگری، یكی از داوران مرحله استانی سی‌ و پنجمین دوره مسابقات حفظ، قرائت،‌ ترتیل قرآن كریم اوقاف خوزستان پیرامون برگزاری این مسابقات به ایكنای خوزستان با بیان اینكه سطح مسابقات نسبت به دوره‌های گذشته مطلوب بود اظهار كرد: استقبال متسابقان نیز نكته مثبت دیگر این مسابقات است اما در برخی از شهرستان‌ها سطح كیفی تلاوت باید بالاتر رود.

وی بیان كرد: در رشته حفظ قرآن كریم شركت‌كنندگان حضوری اندك داشتند، همچنین سطح متسابقان در رشته قرائت در حد مرحله استانی نبود. شركت‌كنندگان این مرحله باید در دوره‌های آموزشی بیشتری شركت كنند تا آماده رقابت با قاریان در سطح استان شوند.

داور مرحله استانی سی‌وپنجمین دوره مسابقات حفظ، قرائت،‌ ترتیل قرآن كریم اوقاف خوزستان گفت: برگزاری مسابقات قرآنی از سویی مربوط به سطح كیفی و كمی شركت‌كنندگان و تلاوت و ویژگی‌های قرائت آنها است و از دیگر سو به نحوه اجرای مسابقات بازمی‌گردد. قاریان شهرستانی باید خلأ كمبود مدرس در شهرهای خود را با حضور در جلسات استادان استانی و تلمذ در محضر استادان در شهرهای دیگر جبران كرده و سطح قرائت خود را ارتقا دهند.

پورزرگری به بیان نحوه عملكرد اوقاف خوزستان پرداخت و گفت: در برگزاری مسابقات مرحله استانی مسابقات قرآن اداره‌كل اوقاف و امور خیریه باید با دیدی وسیع‌تر به این عرصه وارد شود و این مسابقات را به عنوان یك پدیده فرهنگی و رویداد قرآنی بزرگ تلقی كند. كیفیت اجرای مسابقات و بسیج نیروها برای برگزاری بهتر مسابقات مقوله‌ای بود كه در این مسابقات مغفول واقع شد.

 پورزرگری:
مسئولان فرهنگی خوزستان مسابقات قرآن را به‌گونه‌ای برگزار كنند كه متسابقان و شركت‌كنندگان برای برگزاری آن در سال آینده لحظه‌شماری كنند

داور مرحله استانی سی‌ و پنجمین دوره مسابقات حفظ، قرائت،‌ ترتیل قرآن كریم اوقاف خوزستان خاطرنشان كرد: با توجه به آنكه ظرفیت موفقیت فعالان قرآنی خوزستانی در میادین بین‌المللی موجود است به مسئولان این استان پیشنهاد می‌كنم برگزاری مسابقات قرآن را به عنوان یك رویداد فرهنگی جدی بگیرند و به گونه‌ای آن را برگزار كنند كه حلاوت و شوق برگزاری آن در كام شركت‌كنندگان و تماشاگران بنشیند و برای برگزاری آن در سال آینده لحظه‌شماری كنند.

در این میان نكته قابل توجه‌ای كه همیشه بدان تاكید شده حضور مسئولان استانی حین برگزاری مسابقات است. این امر بیانگر اهمیت این مسابقات نزد مسئولان و باعث بالا رفتن انگیزه متسابقان خواهد بود. تشكیل كارگاه‌های آموزشی پیش از آغاز مسابقات در چنین سطحی از ضرورتهای دیگری است كه به ارتقا سطح كیفی مسابقات منجر می‌شود.

همچنین بهروز یاری‌گل، داور مرحله استانی سی و پنجمین دوره مسابقات ترتیل، قرائت، حفظ قرآن كریم اوقاف استان خوزستان، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان اظهار كرد: مشكل اساسی موجود در مسابقات استانی سازمان اوقاف آن است كه سطح بسیاری از شركت‌كنندگان در حد مسابقات استانی نیستند.

وی ادامه داد: به طور مثال اگر متسابقات 120 نفر باشند و آنهایی كه بخواهند در حد مسابقات استانی و قابل قبول به رقابت بپردازند تعداد اندكی را شامل می‌شوند، این امر باعث ابطال وقت و پائین آمدن كیفیت آن می‌شود. انتخاب، گزینش و دعوت این افراد باید تحت نظارت سازمان اوقاف باشد.

یاری‌گل با تاكید بر اینكه مسابقات قرآن باید سطح‌بندی شوند، گفت: متسابقان سطح ضعیف از قوی‌ها جدا شوند كه البته این امر باعث بالارفتن كیفیت مسابقه می‌شود و اگر كمیت پائین آمد محل ایراد نیست.

داور مرحله استانی سی و پنجمین دوره مسابقات ترتیل، قرائت، حفظ قرآن كریم اوقاف استان خوزستان، عنوان كرد: با توجه به حضور متسابقان در سطوح مختلف عملكرد،‌ تعدادی از شركت‌كنندگان رشته حفظ قرآن كریم مورد آزمون قرار نگرفتند و تیم داوری فرصت گرفتن آزمون از آنها را نداشت به دلیل آنكه شركت‌كنندگان ضعیف با عملكرد ضعیف خود وقت مسابقات را می‌گیرند. البته اگر مسابقات به مدت سه روز نیز برگزار می‌شد خستگی داوران و متسابقان را به همراه داشت.

وی با اشاره به اینكه نحوه برگزاری مسابقات، دكور، پذیرایی،‌ اسكان و ... نیز دارای مشكل بود، گفت: هیچ فرد منكر آن نیست كه برگزاری مسابقات قرآنی در ترویج فرهنگ قرآنی تاثیرگذار است اما برای بهبود وضعیت متسابقان ضعیف‌تر، حركت خوبی در سطح كشور دیده نمی‌شود. حضور شركت‌كنندگانی كه از سطح عملكرد مطلوبی برخوردارند و امید به آینده دارند با تمرین و برقراری ارتباط با استادان بهتر از محاسن برگزاری مسابقات قرآن است اما باید علاقه‌مندان به این عرصه را دریابیم و با شناسایی و گردآوری آنها را تحت آموزش قرار دهیم.

یاری‌گل اضافه كرد: متسابقان بسیاری كه از شهرهای كوچك استان خوزستان می‌آیند كمبود استاد را دریافته‌اند وبه منظور بهره‌مندی از محضر استادان مجبور به مهاجرت به اهواز هستند و این امر نیز خود معضلی است كه البته در همه استان‌ها دیده می‌شود.

داور مرحله استانی سی و پنجمین دوره مسابقات ترتیل، قرائت، حفظ قرآن كریم اوقاف استان خوزستان گفت: استقبال شركت‌كنندگان و از حد گذشتن حضور متسابقان، باعث به وجود آمدن فضای بدون آرامش برای داوران می‌شود چرا كه آنها نگران زمان مسابقه هستند. استقبال زیاد شركت‌كنندگان خوب است اما باید این جمعیت از سوی اداره‌كل اوقاف مدیریت شود تا داوران با فراغ بال و زمان مناسب این مسابقات را برگزار كنند.

 یاری‌گل:
زمان‌بندی مسابقات و سطح‌بندی متسابقان رمز موفقیت این مسابقات قرآنی است

نكته قابل تأملی كه باید مورد توجه اینكه گردآوری آمار متسابقان و مطلع كردن داوران از وضعیت موجود از نكات مهم قابل توجه است. با رعایت این موضوع می‌توان به زمان‌بندی مناسب مسابقات دست یافت و برای هر متسابق زمان ویژه‌ای در نظر گرفت و البته اعلام زمان مسابقه به متسابقان نیز باعث می‌شود كه آنها نیز مدیریت عملكرد خود را به دست گیرند.

در این ارتباط قاسم رضیعی، داور لحن مرحله استانی سی و پنجمین دوره مسابقات ترتیل،‌قرائت، حفظ قرآن كریم اوقاف استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان، با بیان اینكه انتظار بیشتری از شركت‌كنندگان خوزستانی می‌رفت، اظهار كرد: به نظر می‌رسد علی‌رغم تلاش اداره‌كل اوقاف و امور خیریه خوزستان، برگزاری این مسابقات موفق نبوده است. البته مدیریت آن همه متسابق كار ساده‌ای نبود اما بی‌برنامگی و از هم‌گسیختگی در اجرای این مسابقات مشاهده شد.

وی با بیان اینكه مسابقات استانی قرآن به معنای رویداد بزرگ فرهنگی در یك استان است، اظهار كرد: در این رویداد بزرگ فرهنگی هیچ یك از مسئولان فرهنگی استان نبودند كه البته انتظار آن می‌رفت مسئولان در این ارتباط مشاركت داشته باشند. البته مشاركت مردم نیز كمرنگ بود و غیر از مسابقان افراد دیگری در محل مسابقه دیده نمی‌شدند و این یك ضعف برای مسئولان استان محسوب می‌شود.

رضیعی بیان كرد: اگر استان خوزستان قصد موفقیت در این زمینه را دارد باید به این مسابقات به عنوان رویداد بزرگ فرهنگی بنگرد و شخص استاندار به عنوان رئیس ستاد برگزاری مسابقات قرآنی این مهم را به عهده گیرد.

داور لحن مرحله استانی سی و پنجمین دوره مسابقات ترتیل،‌ قرائت، حفظ قرآن كریم اوقاف استان خوزستان گفت: برگزاری این مسابقات قرآنی باید زمینه‌ساز ایجاد فضای قرآنی در استان باشد كه چنین فضایی در شهر اهواز مشاهده نشد و البته این مشكل عمده بیشتر استان‌ها است.

 رضیعی:
حضور مسئولان بلندپایه استانی در مسابقات رویكرد برگزاری صرف مسابقات را تغییر می‌دهد

وی گفت: رویكرد برگزاری صرف مسابقات قرآنی باید تغییر كند. این رویكرد باید تبدیل به یك جشنواره قرآنی در استان شود كه مشاركت همه دستگاه‌های استانی را می‌طلبد. اوقاف استان به تنهایی نمی‌تواند این فضا را ایجاد كند. استاندار و مسئولان فرهنگی باید مشاركت زیادی در این امر داشته باشند.

رضیعی بیان كرد: مسابقات قرآن به انتخاب تعدادی برای شركت در مسابقات قرآن تبدیل شده كه البته این رویكرد باید تغییر كند و این رویكرد نمی‌تواند شور قرآنی در جوانان ایجاد كند. البته همه این ایرادات متوجه استان خوزستان نیست و یكسری از این اشكالات ماهوی و ستادی است.

داور لحن مرحله استانی سی و پنجمین دوره مسابقات ترتیل،‌قرائت، حفظ قرآن كریم اوقاف استان خوزستان گفت: ما داوران با بینش كامل وارد مسابقات نشدیم، تا لحظات آخر نمی‌دانستیم چند نفر در این مسابقات شركت كرده‌اند و آماری از شركت‌كنندگان در دست نبود. امید كه در سنوات آتی با برنامه‌ریزی بهتر مسابقات در سطح مطلوب‌تری برگزار شود.

نكته پایانی كه همه شركت‌كنندگان مسابقات اوقاف به آن اذعان دارند اینكه ایجاد فضای تبلیغاتی در سطح استان با نصب بنر، ارسال پیامك به همه شهروندان استان از طریق مشاركت با مخابرات استان و... در ایجاد فضای شور برگزاری مسابقات قرآنی تاثیرگذار خواهد بود.

حمید چنانی، داور مرحله استانی سی و پنجمین دوره مسابقات ترتیل،‌قرائت، حفظ قرآن كریم اوقاف استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه خوزستان، اظهار كرد: با توجه به آنكه حصول كیفیت مسابقات قرآنی تدریجی است، نسبت به سال‌های گذشته این مسابقات در سطحی بهتر برگزار شد.

وی بیان كرد: با توجه به استقبال مطلوب شركت‌كنندگان باید مسابقات، روزهای بیشتری برگزار می‌شد و همچنین آن رشته‌هایی كه مورد استقبال بیشتر قرار گرفتند به صورت جداگانه از سایر رشته‌ها برگزار می‌شدند.

چنانی گفت: محل مسابقات و امكانات در حد مطلوبی بود اما با توجه به آنكه برخی از داوران این مسابقات از استانی دیگر آمده بودند و با فرهنگ خوزستان آشنا نبودند در روز نخست مسابقات فرصت‌ بسیاری از مسابقه را هدر دادند كه این امر در روز دوم مسابقات بهبود یافت.

بهره‌گیری از استادان خبره در زمینه آموزش‌های قرآنی نكته قابل تأمل دیگر است كه اگر در خوزستان از چنین نعمتی برخوردار نیستیم و می‌توان از استعداد دیگر استان‌های كشور بهره برد. تمركز بر سطح متسابقان و دقت در انتخاب آنها برای مسابقات استانی نكته قابل توجه دیگر است.


مرتبط با: اخبــار ,
یکشنبه 19 آذر 1391ساعت : 06:58 ب.ظ| نویسنده : منصور علوی مرام
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سایت جامع تواشیح شنبه 9 دی 1391 03:04 ب.ظ
با عرض سلام
سایت جامع تواشیح و گروه های تواشیح راه اندازی شد....
در صورت تمایل می توانید گروهتان را در سایت ما به ثبت برسانید........
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
درباره ما
گروه تواشیح و قاریان قرآن میعاد اهواز

هدف از راه اندازی این سایت ارائه فعالیتهای قرآنی خود و آموزش و نشر کارهای جامعه قرآنی اسلام است .
لطفا ما را با نظرات ارزشمندتان یاری فرمائید .
تأسیس : سال 1376 اهواز


سرپرست گروه : باقر سواری

شماره تماس جهت هماهنگی
برای اجرای برنامه :

09163164160
09374403200
مدیر وب سایت : منصور علوی مرام
منوی ویژه

سفرنامه پاکستان

موضوعات
صفحات
نظر سنجی
کدام یک از قسمتهای سایت برای شما استفاده بیشتری دارد؟؟؟؟





لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آرشیو مطالب
نویسندگان
برچسب ها
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تبلیغات و دوستان