تبلیغات
گروه تواشیح میعاد اهواز - استاد محمد صدیق منشاوی
[ ]
 

استاد محمد صدیق منشاوی

زمانی كه زندگی قاریان مشهور جهان را مرور می كنیم ، نامی آشنا دیدگان را به خویشتن خیره می سازد . نامی كه رسالت قاریان قرآن را در خاطره ها جاودانه می سازد . شهید القراء نامی است كه بی شك هر عاشق قرآنی را بر آن گذر افتاده است.

نامی كه عاشقان قرآن بارها و بارها برآن درنگ كرده و از خویشتن پرسیده اند كه : محمد صدیق از چه رو بدین نام ملقّب گردیده است ؟ مردی كه تلاوتهای زیبایش پس از گذر سال ها ، هنوز زینت بخش محافل و مجالس است . مردی كه مقلّدان بیشمار از خویش بر جای گذاشته است .
اگر بخواهیم محمد صدیق را بهتر بشناسیم ، شاید بهتر آن باشد كه در تذكره عرفا و صوفیان عصر به جست وجوی او بپردازیم ؛ چرا كه محمد صدیق پیش از آنكه یك قاری باشد ، یك صوفی است . صوفی كه خرقه زهد بر تن كرده و رایحه معرفت و زهد از جای جای تلاوتهایش برمی خیزد . آری ، او صوفی است كه جان و زندگی خویش را وقف كلام پروردگار كرده است ، تا بدانجا كه لحظه ای مفارقت از كلام دوست بر او چنان گران آمد كه نتوانست پذیرای آن گردد و عاقبت جان خویش را در این مسیر قربانی ساخت . او را شهید القراء نامیده اند ، چه آن زمان كه طبیبان معالجش وی را از تلاوت كتاب خدا برحذر داشتند ، وی نپذیرفت . چه ، زندگی جدای از مكتب و كلام دوست نه تنها برای او بلكه بر تمامی كسانی كه در این مسیر گام گذارده اند ، بسی سخت و دشوار است .استاد محمد صدیق منشاوی در سال 1299ه.ش. یعنی حدود 73 سال پیش ، در شهر منشاه مصر در خانواده ای بسیار مذهبی پا به عرصه ی وجود گذارد .
پدرش شیخ صدیق منشاوی یكی از قاریان صوفی منش بود كه هرگز در مسیر تلاوتش اجر و پاداشی طلب نكرد . از این رو فرزندش محمد را نیز با چنین علایقی پرورش داد تا جایی كه تلاوت را تنها به جهت آنكه متعلق به این كتاب مقدس است برگزید . شیخ صدیق منشاوی را فردی در كمال خشوع و خضوع می خوانند گویند او چنان تقوی پیشه بود كه هرگز در هیچ تلاوتی بر اجر و پاداش آن سخنی نگفت . تنها در محل حاضر می شد ، آنگاه با وقاری سرشار از خشیت الهی باز می گشت و این شیوه ای بود كه در میان فرزندانش نیز نیك مشهود است .
محمد صدیق از آنجا كه در شهر منشاه تولد یافت چون پدرش به منشاوی ملقب گردید . با تشویق و تعلیم پدر به آموزش معارف قرآنی و تعلیم قرائت های مختلف پرداخت ، چرا كه پدرش نیز از قاریان مشهور عصر خود به شمار می آمد . مرحوم استاد منشاوی از همان ابتدا به حفظ كامل قرآن پرداخته و از 9 سالگی به بعد در ماه مبارك رمضان شبهای قرائت قرآن برگزار می نمود . این امر تا سنین جوانی استاد ادامه داشت . این در حالی بود كه پس از چندی با ورودش به رادیوی عربی مصر و پخش تلاوتهایش ، به شهرت او افزوده شد تا آنكه به عنوان یكی از اساتید و قاریان مشهور مصر معرفی شد .
او قاری بزرگی است كه در میان متأخران بی نظیر و در میان متقدّمین كم نظیر بوده است . او از مفاخر بزرگ جهان اسلام و مبتكر الحان گوناگون قرآنی به شمار می آید . سبك تلاوت ، صوت زیبا ، لحن گرم و حزین ، تلفظ صحیح و بیان قوی كلمات از مختصّات قرائت مرحوم منشاوی به شمار می آید كه با چیرگی و مهارت كامل و تسلّطی فوق العاده شنونده را به آیات الهی متوجه می سازد . او چنان تسلّطی به قرائات سبعه و عشره و راویان قاری دارد كه وی را به عنوان یكی از بهترین اساتید این فن در جهان اسلام مطرح نموده است ، تا آنجا كه شهرتش را در جای جای جهان اسلام اذعان می دارند .
مرحوم محمد صدیق منشاوی با تسلّطی كامل و سبكی خاص تمامی قرآن مجید را با قرائت ترتیل تلاوت كرده است و اكنون گنجینه ای از نوارهای تحقیق و ترتیل این استاد در آرشیو رادیو قرآن موجود می باشد . تلاوت های این استاد همه هفته از رادیو قرآن جمهوری اسلامی ایران پخش می گردد .
استاد به واسطه زندگی كوتاهش به كشورهای محدودی مسافرت كرده است . از آن جمله به سوریه ، كویت و برخی از كشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس می توان اشاره كرد كه در مساجد مختلف این كشورها به تلاوت قرآن كریم پرداخته است .سرانجام دست اجل از آستین تقدیر برون آمده ، این بار نیز گلی از بوستان معطر قرآن را گلچین نمود و استاد منشاوی در سن 49 سالگی در سال 1348 ه.ش. در شهر قاهره جان به جان آفرین تسلیم كرد و بدین طریق گرد غم و اندوه را در بر جبین عاشقان كلام دوست نشانید ، هرچند كه امروز پس از گذشت سال ها آوای ملكوتی او زینت بخش محافل و مجالس قرآنی و پرورش دهنده استعدادهای نهفته در این مسیر است.

http://monawar.blogfa.com/post-69.aspx
درباره ما
گروه تواشیح و قاریان قرآن میعاد اهواز

هدف از راه اندازی این سایت ارائه فعالیتهای قرآنی خود و آموزش و نشر کارهای جامعه قرآنی اسلام است .
لطفا ما را با نظرات ارزشمندتان یاری فرمائید .
تأسیس : سال 1376 اهواز


سرپرست گروه : باقر سواری

شماره تماس جهت هماهنگی
برای اجرای برنامه :

09163164160
09374403200
مدیر وب سایت : منصور علوی مرام
منوی ویژه

سفرنامه پاکستان

موضوعات
صفحات
نظر سنجی
کدام یک از قسمتهای سایت برای شما استفاده بیشتری دارد؟؟؟؟

لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آرشیو مطالب
نویسندگان
برچسب ها
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تبلیغات و دوستان