تبلیغات
گروه تواشیح میعاد اهواز - استاد سید متولی عبدالعال
[ ]
 
استاد سید متولی عبدالعال

آن زمان كه او تعلیم و آموزش علوم و فنون این كتاب مقدس را آغاز كرد، كودكى بیش نبود. شاید در آن ایام بر ذهن احدى خطور نمى كرد كه روزى این كودك بتواند تلاوت هایى چنین زیبا اجرا كند. هنوز هفت سال بیشتر نداشت كه سه جز از این كلام مقدس را حفظ بود و این خود پیشرفتى عظیم در این راستا بود.

او چون سایر قاریان در آغاز كار به تقلید از اساتید برجسته قرائت قرآن پرداخت. شاید تلاوت هاى این قارى برجسته در كشور جمهورى اسلامى ایران هیچ گاه نمى توانست در ذهن مستمعین این تصور را پدید آورد كه استاد، روزى مقلّد قاریان دیگر بوده است. در سال 1370 كه این استاد و قارى ارجمند به همراه استاد شحات محمد انور به كشورمان سفر كردند، جذبه تلاوت هایشان بسیارى را شیفته ساخت. تا به آنجا كه خود استاد تحت تاثیر واقع شدند. آرى، استاد سیّد متولى عبدالعال یكى دیگر از قاریان برجسته كلام مقدس خدایند و چونان بسیارى از پیشكسوتان این راه، عمرى را در این مسیر صرف كرده اند. تولد وى در خانواده اى متعهد و پایبند به مسائل عرفانى و دینى بود. مادرش كه محب عرفا و صوفیه بود از همان آغاز، نام سیّد را كه به یكى از عرفا و صوفیه بزرگ، سید احمد البدوى متعلق بود، بر فرزندش نهاد تا او نیز جز در این راه گام ننهد. پدر وى متولى نام داشت. استاد از همان اوان كودكى براى تحصیل به مكتب رفته و در آنجا با وجود سن اندك 3 جز از قرآن را حفظ نموده و در این راه پیشرفت شایانى كرد. وى همانند بسیارى از مبتدیان این طریقت، برحسب كوشش و طاقت صوت خویش، به تقلید از استاد عبدالباسط و استاد مصطفى اسماعیل مى پردازد. آن زمان كه او بیش از 12 سال سن ندارد به عنوان حافظ كل قرآن مطرح مى شود و در همین ایام نیز شیوه و احكام تجوید قرائت را آموخته و در محافل و مجالس به تلاوت اهتمام مى ورزد.
استاد عبدالعال در 13 سالگى طریقه و روش خاصى براى خویش اتّخاذ نموده و سبك خویش را برمى گزیند زیرا بر این عقیده است كه : « خداوند سبحان در صوت هر انسان ، طنین و آواى خاصى نهاده است و بر این اساس هیچ گاه نمى تواند صوتى را به صوتى تشبیه نمود. آن زمان كه یك قارى پس از ممارست وپشتكار فراوان مى تواند قارى برجسته اى شود، بهتر آن است كه طریقه اى خاص خویش برگزیده و به این ترتیب بر این سبك كه نمایانگر شخصیت حقیقى اوست استوار بماند؛ زیرا الگو ساختن تلاوت خاصى در اوان كودكى وآغاز كار و تقلید از آن شیوه نیكویى است كه قارى مى تواند به این طریق با پیشرفت خویش، سبك خاص خود را انتخاب كند. تلاوت به سبكى تقلیدى از یك استاد، در واقع سبب معروفیت و شهرت همان استاد مقلّد است نه فرد تقلید كننده و من باز توصیه مى كنم كه هر فردى براى خویش سبكى خاص داشته باشد.
استاد متولى در پاسخ به این سؤال كه فراگیرى علم نغمات صوتى و مقامات الحان چگونه مى باشد بدین گونه پاسخ دادند: طبعاً براى دانستن و آموختن هر علمى باید آن را یافت و جست و جو كرد. همان طور كه خداوند در قرآن كریم فرموده است: «فاسئلوا اهل الذكر ان كنتم لا تعلمون»  یعنى: و از اهل ذكر (یعنى علما و دانشمندان هر امّت) اگر نمى دانید سؤال كنید و بدیهى است كه مقامات الحان خود داراى علمى پیچیده است و علمایى خاص خویش دارد كه براى یادگیرى این علوم و فنون باید از اهل آن و علماى آن تفحص نمود. تا به این طریق بتوان از عهده تلاوت و عملى نمودن مقامات برآمده و به اجراى آنها پرداخت. به عنوان مثال: نغمات رست صبا و سه گاه چیست و چگونه باید آن ها را در تلاوت اجرا نمود؟ به این ترتیب مى توان هر دستگاهى را مرتب اجرا كرد. گذشته از این ها باید الحان را توام با احساس قلبى و منطبق بر معانى و مفاهیم قرآن كریم پیاده كرده تا در جان و قلب مستمع نفوذ كند و در او اثر نماید و قرآن را بیشتر درك كرده و لذت وافرى از این امر ببرد در غیر این صورت دانستن موسیقى صرفاً به جهت زیبا ساختن صوت هیچ سودى نخواهد داشت.
استاد متولى عبدالعال در سال 1370 به كشور جمهورى اسلامى ایران مسافرت نموده و پس از آن در هشتمین دوره مسابقات بین المللى حفظ و قرائت قرآن كه در دهه فجر همان سال در حسینیه ارشاد جریان داشت عهده دار داورى مسابقات شدند. سپس با مسافرت هاى متعدد خویش به شهرهاى قم ، مشهد ، كرمان و یزد، شور و شوقى وصف ناپذیر در محافل قرآنى به پا كرده و توانستند با تلاوت هاى زیباى خویش خیل بیشمارى را شیفته این كلام مقدس سازند. تا بدانجا كه خود ایشان در خاطرات شان همواره به این نكته اشاره دارند كه این شور و عشق به قرآن و قاریان قرآن، در هیچ جا نمى توان بدین گونه شاهد بود. وى به حقیقت اینها را بالاترین اشتیاق به كلام مقدس خداوند مى داند كه این عشق، پیر و جوان، زن و مرد نمى شناسد؛ عشقى كه از دل هایى پاك برخواسته و انظار را متعجب مى سازد. ایشان در سال 1370 به دعوت كانون قرآن كریم دانشگاه تهران در تالار فردوسى دانشكده ادبیات و علوم انسانى این دانشگاه به تلاوت قرآن كریم پرداخت كه خاطره آن تلاوت در میان انبوه عاشقان كلام خداوند هرگز از اذهان فراموش نخواهد شد. طى مصاحبه اى كه رادیو قرآن با استاد داشتند، ایشان ضمن توصیه هایى در باب قرائت قرآن و اهتمام به آن، علاقه خویش را براى مسافرت مجدد به ایران اعلام كردند. وى خواهان آن بودند تا در فرصتى مناسب سفرى دیگر به ایران داشته باشند چرا كه خاطرات مسافرت به ایران را از بهترین خاطرات خود مى دانند.
استاد «سید متولى عبدالعال» از جمله قاریان بنام و مشهور كشور مصر مى باشد كه در دهه اخیر به اوج شهرت خویش دست یافت و این امر بواسطه تلاوتهاى بسیار زیباى این استاد است كه توام با نغمات حزین و صداى گرم و نواى هیجان برانگیز و ملكوتى وى مى باشد . او در نزد قاریان كشور ایران و علاقمندان و شیفتگان كلام نورانى وحى هم اكنون از محبوبیت و شهرت بسیارى برخوردار است و نواى دلنشین و موزون تلاوت این استاد در كشور اسلامیمان طرفداران بسیارى دارد .
این استاد قارى ، در بهمن ماه سال 1370 بنا به دعوت اداره اوقاف و امور خیریه استان تهران سفر پربارى به میهن جمهورى اسلامى ایران داشتند كه به مدت یك هفته در تهران برنامه تلاوت قرآن به همراه استاد «شحات محمد انور» داشتند . سپس در داورى هشتمین دوره مسابقات بین المللى حفظ و قرائت قرآن كه در دهه فجر همان سال در حسینیه ارشاد تهران جریان داشت شركت نمود و سپس در پى سفرهاى متعددى كه به شهرهاى مختلف میهن اسلامى ما داشتند از قبیل:قم ، مشهد ، كرمان و یزد با تلاوتهاى زیبا و نغمات محزون خویش ، شور و حرارت خاصى به محافل نورانى قرآن ما بخشید و عاشقان قرآن كریم ، حظ وافر از تلاوت این استاد ارجمند كسب نمودند . مصاحبه اى كه در ذیل از نظر شما عزیزان مى گذرد ترجمه فارسى مصاحبه عربى با این استاد مى باشد كه در شهرستان قم انجام گرفت :
  س1- استاد اول ضمن معرفى خودتان از شما مى خواهیم كه توضیح دهید چگونه شروع به قرائت قرآن و حفظ آن نمودید و هنگامى كه شروع به تلاوت نمودید آیا سبك خاصى داشتید یا از قارى دیگرى تقلید مى نمودید؟
  ج1: به نام خداوند بخشنده مهربان و با سلام و درود فراوان بر پیامبر گرامى اسلام و آل و اصحاب گرامیش ؛ نام من : «سید متولى عبدالعال» ، هنگامى كه براى اولین بار و تازه شروع به تلاوت قرآن كرده بودم كودكى بودم كه در مكتب تحصیل مى نمودم و وقتى كه 3 جزء از قرآن را حفظ نمودم در سن 7 سالگى به سر مى بردم و پیشرفت شایانى در حفظ قرآن نمودم؛ در آن زمان به قرائت برخى از قاریان قدیمى عشق مى ورزیدم و از آنها به میزان طاقت و كشش صوت خویش تقلید سبك مى نمودم ؛ یعنى اگر توانایى تقلید از «شیخ عبدالباسط» داشتم از او تقلید مى كردم و نیز اگر توانایى تقلید از لحن «شیخ مصطفى اسماعیل» كه بسیار مورد علاقه ام بود را داشتم از وى نیز تقلید مى نمودم. البته همان طور كه عرض كردم، برحسب توانایى صدایم كه خداوند تبارك و تعالى به من موهبت نمود. هنگامى كه حفظ كل قرآن كریم را در مدت پنج سال به اتمام رساندم در آن زمان نوجوانى 12 ساله بودم و احكام و قواعد تجوید و قراءات را آموختم؛ و در آن زمان به صورت جدى شروع به تلاوت قرآن نمودم و در محافل گوناگون از بنده دعوت به عمل مى آمد. من در 13 سالگى بودم كه طریقه و روش خاصى را براى خویش اتخاذ نمودم، زیرا كه خداوند سبحانه و تعالى براى هر انسان طنین و آواى خاصى را در صوتش قرار داده كه هیچ گاه نمى شود گفت كه صوت فلانى شبیه صوت دیگرى است.
هنگامى كه یك قارى بعد از تمرین و كار زیاد بدل به قارى خوبى مى شود و مراحل بلوغ را پشت سر مى گذارد، بهتر است كه طریقه اى در قرائت را براى خود برگزیند كه نمایانگر حقیقى شخصیت خود باشد؛ از جهت یك قارى مسلط و ماهر، و تحت تاثیر شخصیت دیگرى قرار نگیرد. لیكن در سنین كودكى شخص به صورت تفریحى و یا تمرینى و همچنین جهت آمادگى صدایش جذب صداى بخصوصى مى شود و صوت تلاوت یك قارى را ممكن است الگوى كار خویش قرار دهد و از او تقلید كند؛ كه باكى نیست و اشكالى ندارد، كما این كه اكنون شما از صداى «شحات محمد انور» یا خود بنده «سید متولى عبدالعال» خوشتان آید و ما را دوست بدارید.
همه قراء بزرگ را نظیر استاد «عبدالباسط» و «مصطفى اسماعیل» كه در اصل آنها بزرگان علم قراءات و اساتید اصلى ما به حساب مى آیند، همچنین استاد «شعیشع» را شما دوست مى دارید و از الحان و نغمات آنها تقلید مى كنید، ولى باز این نكته را متذكر مى شوم و آن را ضرورى مى دانم كه عرض كنم: هنگامى كه قارى به سن بلوغ مى رسد و بزرگ مى شود، لازم است براى خود شیوه و طریقه خاصى را در تلاوت قرآن اتخاذ نماید تا بواسطه آن شیوه قرائت و صوت خویش، در نزد دیگران شناخته و معروف شده گردد؛ بطورى كه هنگامى كه دیگران صدایش را بشنوند، همان شخص به واسطه صوت و آواى مخصوص خود در نظر مردم جلوه گر گشته و شناخته شود.
س2- وجه تسمیه شما به «سید» چیست؟و آیا نام شما «سید» است یا «متولى»؟  لطفاً در این مورد توضیح بفرمایید:
ج2 : اما سبب نامگذارى من به «سید» این است كه چونكه اغلب مادران صوفیها را دوست دارند، مانند استاد و سید من: «سید احمد البدوى» كه از رجال صوفیه است؛ به خاطر این، مادر من ـ رحمه الله علیها ـ به خاطر علاقه و ارادتى كه نسبت به رجال صوفیه كه اكثراً عارف به حق خدا هستند داشت، مرا به اسم سید و سرور من: «سید احمد البدوى» به نام «سید» نام گذارى كرد و این نام را خود برایم انتخاب نمود. و متولى نام پدرم است، ما در كشور مصر نام «سید» زیاد داریم و قاریان معروف و اساتید كه سنى از آنها گذشته باشد در صورتى كه افراد صالحى نیز باشند به كلمه «شیخ» مورد خطاب قرار مى گیرند. و جهت تكریم و احترام از آنها مثلاً به عنوان شیخ فلان و شیخ فلان نام مى برند و این یك چیز رایج و متداولى در كشورمان مصر است.
س3- از استاد در مورد نغمات صوتى و مقامات الحان و چگونگى فراگیرى این علم نیز سؤال شد كه ایشان در این زمینه توضیح بسیارى دادند كه ما به مهمترین آنها در ذیل اشاره مى كنیم:
ج3: طبعاً براى دانستن و آموختن هر علمى، باید آن را یافت و جستجو كرد. همان طور كه خداوند در قرآن كریم فرموده است: «فاسئلوا اهل الذكر ان كنتم لا تعلمون» ترجمه: «و از اهل ذكر(یعنى علما و دانشمندان هر امت) اگر نمى دانید سؤال كنید». «سوره نحل آیه 43». بدیهى است كه مقامات الحان، خود داراى علمى پیچیده است و علماى مخصوص به خود را دارد كه متخصص این گونه موارد هستند و شما براى دستیابى به خواسته هاى خویش، از علماى اهل فن این كار سؤال و بحث و جستجو كنید و از آنان درس و تمرین بخواهید تا هنگامى كه فلان مقام را اگر خواستید بخوانید از عهده اجراى آن به خوبى برآیید. و بدانید اگر دستگاه: «بیات» و «رست» و «سه گاه» و غیره را اجرا مى كنید، اینها چه هستند و چگونه باید آنها را در تلاوت اجرا نمود. و همین طور از اهل معرفت و دانش علم تلقى كنید، و هر دستگاهى را مرتب بخوانید. و این را بدانید كه گذشته از اینها باید الحان را با احساس قلبى و منطبق بر مبانى و مفاهیم آیات قرآن كریم پیاده كرد تا در جان و قلب مستمع نفوذ كند و در او اثر نماید و قرآن را بیشتر درك نماید و لذت وافرى از این امر ببرد و گرنه دانستن موسیقى صرفاً به خاطر زیبا كردن، هیچ فایده و اجرى ندارد.
س4ـ ضمن تشكر از بیانات شیواى جنابعالى لطفاً بفرمایید وقت مناسب جهت تمرین قرائت و صوت از نظر شما چه موقعى مى باشد؟
ج4 : همان طور كه سابقاً نیز گفته بودم؛ و من این نكته را از علماى مخصوصش دانستم، وقت مناسب و افضل جهت تمرین، در صبح زود قبل از صرف صبحانه مى باشد. بنابراین قارى اول باید عادت كند كه صبح زود از خواب برخیزد و پس از اقامه نماز به وقت، قبل از طلوع آفتاب حفظ آیات قرآن را مرور نموده و سپس حداقل به مدت 10 دقیقه یا 7 دقیقه جهت تمرین، قرآن تلاوت نماید؛ قبل از صبحانه و با صوت متوسط تلاوت كند نه با صوت بلند و جواب لحن؛ و بدانید كه این تمرین بسیار خوبى براى صوت است.
س5ـ در آخر ضمن تشكر از شما كه جواب گوى سوالات ما و برادران قارى دیگر بودید، نظر خودتان را در باره سفر اخیرتان و دیدار با ملت جمهورى اسلامى ایران بیان فرمایید؛ و مشاهدات خود را در این زمینه از محافل قرآن بازگو نمایید.
ج5: اینجانب در مصاحبه با مجلات، روزنامه ها، صدا و سیما و خدمت رهبر معظم انقلاب عرض كردم در هیچ جاى دنیا مانند ملت ایران ندیدم و در حد بسیار بالایى در عشق ورزیدن به قرآن و اهمیت دادن به این كتاب آسمانى در سطح عالم، ملت بى نظیر و بى مانندى هستند و من این را به چشم خویش مشاهده كردم یا حتى حالا مى توانم بگویم كه در حد كشورهایى كه بنده به آنها مسافرت نموده بودم این را به عنوان واقعیت و بدون غلو عرض مى كنم كه از این حیث ملت شما بى نظیر است. بنده همانند این مردم با ایمان كه دل هاى پاكى دارند و آحاد مردم شما را در هیچ جا مشاهده ننمودم، آنها به قرآن عشق مى ورزند چه جوان و پیر و زن و مرد و حتى كودكان خردسال، و این یك حقیقت است كه من مى گویم و قصد مبالغه ندارم. و بنده حاضرم هر وقتى از بنده دعوت بعمل آید در سال هاى آینده باز هم به كشور ایران مسافرت نمایم و از خداوند منان خواستارم كه هر سال ما را موفق به دیدار شما عزیزان سازد. و خداوند ان شاء الله به همه ملت ایران رفاه و سعادت و خیر فراوان ارزانى نماید و به مسئولین محترم و قاریان خوب شما عزت و افتخار بیشترى نصیب فرماید. و السلام علیكم و رحمه الله و بركاته.

http://monawar.blogfa.com/post-70.aspx
درباره ما
گروه تواشیح و قاریان قرآن میعاد اهواز

هدف از راه اندازی این سایت ارائه فعالیتهای قرآنی خود و آموزش و نشر کارهای جامعه قرآنی اسلام است .
لطفا ما را با نظرات ارزشمندتان یاری فرمائید .
تأسیس : سال 1376 اهواز


سرپرست گروه : باقر سواری

شماره تماس جهت هماهنگی
برای اجرای برنامه :

09163164160
09374403200
مدیر وب سایت : منصور علوی مرام
منوی ویژه

سفرنامه پاکستان

موضوعات
صفحات
نظر سنجی
کدام یک از قسمتهای سایت برای شما استفاده بیشتری دارد؟؟؟؟

لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آرشیو مطالب
نویسندگان
برچسب ها
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تبلیغات و دوستان