تبلیغات
گروه تواشیح میعاد اهواز - استاد حاج عباس حزباوی
[ ]
 
مختصری از زندگی نامه استاد حاج عباس حزباوی(حافظ کل قرآن )


ولادت:
سال 1323 هجری شمسی در روستای (ام الصخر ) یا (الحای) در منطقه دورق (شهرستان شادگان) در زادگاه شاعر بزرگ (ابن سكیت دورقی) متولد شد .

خانواده:
از پدر ومادری مؤمن ومتدین متولد شد. پدر وی مرحوم “ملا علی بن راهی حزباوی” حافظ كل قرآن كریم واز مدرسین قرآن زمان خود بود كه به پرهیزكاری و ورع وخلق وخوی خوش ورفتار نیك شهره بود. مرحوم ملا علی حزباوی از مجاهدان واقعه جهاد بر ضد انگلیس بشمار می رود . اما مادر ایشان از خادمین امام حسین (ع) بود خانواده این شاعر گرانقدر علاوه بر پدر ومادر از چهار برادر وپنج خواهر تشكیل می شود كه در حادثه ای دلخراش در یك آن هفت تن از اعضای خانواده اش را از دست داد مادر ، چهار خواهر ودو برادرش را.
این حادثه اثر حزن انگیزی را در روحیه شاعر گرانقدرمان در طول زندگی گرانمایه اش بجای گذاشت وعلیرغم گذشت زمان زیادی بر این حادثه هنوز هم اثر آن از بین نرفته است.

فعالیتهای فرهنگی:
استاد حزباوی حفظ وقرائت قرآن كریم را قبل از تحصیل در دوره ابتدائی فرا گرفت وعلم قرائت وحفظ قرآن كریم را نزد پدر مرحومش فرا گرفت كه در آن هنگام كلاسهای درس قرآن را در منزل خود برای فرزندان روستائی برگزار می نمود. سپس بعد از پایان دوره راهنمائی در سن 18 سالگی به كشور كویت مهاجرت كرد.طی سالهائی كه در كویت سپری كرده بود به تحصیلات خود در آكادمی تحصیلات عالیه خاور میانه پرداخت كه چهار سال بطول انجامید. همزمان بازگشت استاد حزباوی به وطن خود مصادف با پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی در ایران بود و بعد از پیروزی انقلاب تحصیلات دینی را نزد بزرگان علم ومعرفت دینی ادامه داد و هم اكنون ایشان مسئول ستاد عشایر عرب خوزستان می باشند.

فعالیتهای ادبی:
استاد حزباوی در زمینه شعر محلی عربی با همه انواع مختلف آن دیوانهای زیادی را سروده است كه در این زمینه بسیار حاذق و توانمند است.
روزنامه ها قصاید زیبای وی را منتشر می ساختند ، رادیو اشعارش را پخش می نمود ودر داخل وخارج با استقبال پر شوری مواجه گردید در مجله( الیقظة الكویتیة ومرآة الامة الكویتیة) قصاید بی شماری چاپ گردید كه تا كنون بعضی از آنها نزد استاد نگهداری می شود مجله (إخاء) وچند مجله وروزنامه دیگر نیز قصاید ایشان را چاپ نمودند ودیوان شعری را تحت عنوان (لیالی الفنطاس) در آن زمان پدید آورد ،

پس از بازگشت به وطن همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان دبیر آموزش وپرورش مشغول به تدریس شد وتمام هنر و اندوخته های با ارزش خود را به خدمت اسلام ونظام بكار بست وجمعیت شعرای خوزستان را با همكاری مرحوم شیخ جعفر محمودی تشكیل داد و تا كنون ایشان مسئولیت جمعیت شعرای عرب خوزستان را عهده دارند . نیز سلسله درسهای آموزش شعر و ادب ایشان تا كنون از رادیو عربی كشورمان پخش می گردد .

اشعار:
این شاعر نامی علاوه بر اشعار محلی در سرودن شعر فصیح بسیار توانمند است واز جمله تواشیح مختلف با وزنهای متعدد از تخصص ایشان به شمار می رود كه می توان گفت اغلب گروههای ممتاز كشور را تغذیه شعری نموده اند از جمله گروه تواشیح ثقلین اهواز بی شك استاد حزباوی در این زمینه یكه تاز میدان شعر تواشیح در كشور است .

*منبع
سایت ثقلین

_________________
و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون
درباره ما
گروه تواشیح و قاریان قرآن میعاد اهواز

هدف از راه اندازی این سایت ارائه فعالیتهای قرآنی خود و آموزش و نشر کارهای جامعه قرآنی اسلام است .
لطفا ما را با نظرات ارزشمندتان یاری فرمائید .
تأسیس : سال 1376 اهواز


سرپرست گروه : باقر سواری

شماره تماس جهت هماهنگی
برای اجرای برنامه :

09163164160
09374403200
مدیر وب سایت : منصور علوی مرام
منوی ویژه

سفرنامه پاکستان

موضوعات
صفحات
نظر سنجی
کدام یک از قسمتهای سایت برای شما استفاده بیشتری دارد؟؟؟؟





لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آرشیو مطالب
نویسندگان
برچسب ها
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تبلیغات و دوستان